دریافت کد حدیث تصادفی

آیا می دانید چرا قبر مطهر حضرت زهرا (سلام الله علیها) مخفی است

فلسفه اصلی مخفی بودن قبر حضرت زهرا (سلام الله علیها) مربوط می شود به وقایع و جسارت هایی که از طرف خلفای وقت و اطرافیان خلفا، به آن بزرگوار وارد شده بود، در این زمینه نقل شده است که حضرت زهرا (سلام الله علیها) زمانی که وقت رحلتشان نزدیک شد و در بستر به حالت احتضار به سر می بردند، حضرت علی (علیه السلام) بر بالای بسترشان آمدند و بعد از صحبت هایی که با همدیگر کردند، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) اجازه خواستند تا چند وصیّت به همسرشان علی (علیه السلام) کنند.(۱)

از جمله وصایای حضرت زهرا (سلام الله علیها) به علی (علیه السلام) این بود که فرمودند:
«ای پسرعمو! اگر تا چند ساعت دیگر از دنیا رفتم، جنازه ام را شبانه تشییع کن و مراسم تشییع مرا اعمّ از غسل و کفن و نماز خواندن و دفن کردن باید در محیطی مخفی و پنهان انجام دهید و فقط به کسانی اجازه در تشییع دهید که ظلم و جفا نسبت به من روا نداشته اند.»
و حتّی به یک نقل، حضرت زهرا (سلام الله علیها) تصریح کردند که:
«نگذارید ابی بکر و عمر بر من نماز بخوانند و در تشییع جنازه من شرکت کنند.»
در این مورد سیّد اسماعیل حمیری، شاعر (متولّد ۱۰۵، متوفّای ۱۷۰ ه‍. ق.) چنین سروده است:
و فاطمه قد اوصت بان لا یصلیا علیها
و ان لا یدنوا من رجا القبر علیا و مقدادا
و ان یخرجو بها رویدا بلیل فی سکوت و فی ستر؛
فاطمه وصیّت کرد که آن دو تن (که از آنان ناخشنود بود) بر وی نماز نخوانند و به قبر او نزدیک نشوند. علی و مقداد شب هنگام با آرامی و در خاموشی و پوشیده از دیده ها او را به خاک سپارند.
حال بحث در این است که علّت اجازه ندادن حضرت زهرا (سلام الله علیها) در مراسم تشییع پیکرشان، بیانگر چیست؟
یقیناً حضرت زهرا (سلام الله علیها) با این کارشان می خواستند بار دیگر همانند جریان «فدک» مبارزه جدیدی را با وصیّت نامه سیاسی خویش شروع کنند که ضربه سهمگینی به حکومت وقت وارد سازند.(۲) فاطمه اطهر(سلام الله علیها) با وصیّت خویش افکار خفته مردم مدینه را بیدار می ساختند و توجّه افکار عمومی را نسبت به پایمال کردن حقّ خویش جلب می کردند.
از امام رضا (علیه السلام) درباره شیخین سؤال شد. فرمودند:
«ما یک مادر نیکوکار داشتیم که وقتی از دنیا رفت، از آنان خشمگین بود. ما راضی نمی شویم تا او از آنان راضی شود.»
از عبدالله بن حسن نیز به همین تقریب نقل شده است. بدین ترتیب روشن می شود که حضرت زهرا (سلام الله علیها) آن بانوی مطهّره معصومه که خداوند از خشنودی او خشنود می شود و از خشم او خشم می گیرد، با این موضع آگاهانه اش به همگان در تمام تاریخ فهمانید که:
این قضیه یک مسئله شخصی نبود؛ بلکه قضیه اسلام و دین و تجاوز به حریم خدا و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و حقّ و انسانیّت و اسلام مجسّم در او بود؛ زیرا هدف از تجاوز به حریم زهرا (سلام الله علیها) منع وی از دفاع از امامت بود. امامت، قوام دین است و یک تصمیم الهی قاطع و حقّ امّت مسلمان و حقّ همه انسان ها. زهرا (سلام الله علیها) پس از آنکه از آن دو اقرار صریح گرفت که تعدّی و تجاوز نسبت به او، تجاوز به ساحت پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و در نتیجه تجاوز و جسارت به حریم ملکوتی پروردگار است و او حق ندارد که چنین متجاوزی را مورد عفو و گذشت خود قرار دهد و با بیان این جمله که از اینان نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شکایت خواهد کرد، آنان را از این حقیقت آگاه کرد؛ آری، زهرا (سلام الله علیها) پس از این، آن موضع کوبنده خود را اتّخاذ کرد. سپس برای آن که به مردم گفته نشود که زهرا (سلام الله علیها) پس از آن به خویشتن بازگشت یا به فلانی پیغام داد که از آنان راضی شده است، وصیّت کرد که شبانه دفن شود و از آنجا که مبادا ادّعا شود که چون دفن شبانه سنّت است و ناراحتی حضرت زهرا (سلام الله علیها) از آنها کم رنگ شود، حضرت زهرا (سلام الله علیها) وصیّت کرد که بر جنازه اش حاضر نشوند و بر پیکرش نماز نگزارند و قبرش پنهان بماند. آنها نیز کوشیدند چند قبر را نبش کنند تا به جنازه حضرت دست یابند و بر او نماز گزارند؛ امّا علی (علیه السلام) مانع آنها شد. در بعضی از منابع آمده: فاطمه (سلام الله علیها) از علی (علیه السلام) به خدا و رسولش پیمان گرفت که جز امّ سلمه، امّ ایمن، فضّه، حسنین (علیهماالسلام)، سلمان، عمّار، مقداد، ابوذر و حذیفه کسی بر جنازه حضرت حاضر نشوند؛ امّا مخفی ماندن قبر فاطمه (سلام الله علیها) تا امروز و عدم قدرت احدی بر شناخت دقیق آن محل، برهانی درخشان، بر روی گردانی زهرا (سلام الله علیها) از آنان است. تمام شواهد تاریخی صحیح و معتبر بر کذب پندار تحریف کنندگان تاریخ و دشمنان حق تأکید دارد.
بدین ترتیب روشن می شود که زهرا (سلام الله علیها) حتّی مرگ و تشییع جنازه اش را وسیله جهاد و مبارزه در راه خدا و برای خدا و دین و در راه توضیح حقایق برای نسل ها قرار داد. نتایج این مبارزه از همان لحظه های اوّل آشکار شد. روایت شده:
به محض انتشار خبر دفن زهرا (سلام الله علیها) مردم ناله و فریاد سر دادند و همدیگر را سرزنش کردند. کسی گفت: پیامبرتان فقط یک دختر در میان شما گذاشت، این دختر می میرد و دفن می شود؛ ولی احدی از شما، نه در وفات و دفنش حاضر است و نه در نماز بر جنازه اش و هیچ کدام قبرش را نمی شناسید تا آن را زیارت کنید؟!(۳)
امیرالمؤمنین (علیه السلام) با عمل به وصیّت حضرت زهرا (سلام الله علیها) اذهان جامعه را دچار شکّ و تردید کردند و مشروعیّت خلیفه را زیر سؤال بردند و مظلومیّت حضرت زهرا (سلام الله علیها) را بیشتر آشکار ساختند و این سؤال را همیشه برای همگان مطرح کردند که چرا قبر زهرا (سلام الله علیها) مخفی مانده است؟ بدین طریق زمانی که حضرت زهرا (سلام الله علیها) از دنیا رفتند، مردم سراسیمه به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) می آمدند و منتظر بیرون آمدن جنازه بودند که علی (علیه السلام) به ابوذر فرمودند:
«برو و با صدای بلند اعلام کن که برگردند؛ زیرا تشییع جنازه دختر رسول خدا امشب صورت نمی گیرد و به تأخیر افتاده است.»
مردم که متفرّق شدند، حضرت علی (علیه السلام) با کمک اسماء بدن حضرت را غسل و کفن کردند و در نیمه شب با عدّه ای از نزدیکان و یاران خویش که عبارت بودند از: سلمان، ابوذر، مقداد، عمّار و چند تن دیگر جنازه دختر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را شبانه تشییع کردند و شبانه به خاک سپردند و حضرت علی (علیه السلام) قبر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را هم سطح زمین کردند و حتّی روایت شده در چند نقطه در بقیع، قبر درست کردند تا دشمنان متوجّه نشوند که قبر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) کدام یک است و این راز مخفی ماندن قبر فاطمه (سلام الله علیها) برای همیشه مانده است و کسانی هم که حضور داشتند، دیگر بعدها محلّ اختفای قبر فاطمه (سلام الله علیها) را بیان نکردند.(۴)
مرحوم شیخ صدوق درباره علّت دفن شبانه آن حضرت می نویسد:
عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَۀَ عَنْ أَبِیهِ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِاللهِ علیه السّلام لِأَیِّ عِلَّۀٍ دُفِنَتْ فَاطِمَۀُ (علیها السّلام) بِاللَّیْلِ وَ لَمْ تُدْفَنْ بِالنَّهَارِ قَالَ لِأَنَّهَا أَوْصَتْ أَنْ لا یُصَلِّیَ عَلَیْهَا رِجَالٌ [الرَّجُلانِ]؛
علیّ بن ابوحمزه از امام صادق (علیه السلام) پرسید: چرا فاطمه را شب دفن کردند نه روز؟ فرمود: «فاطمه (سلام الله علیها) وصیّت کرده بود تا در شب، وی را دفن کنند تا ابوبکر و عمر بر جنازه آن حضرت نماز نخوانند.»(۵)
مرحوم صاحب «مدارک» می گوید:
إِنَّ سَبَبِ خِفاءَ قَبْرِها (عَلَیْهِا السَّلام) ما رُواه المُخالِفِ وَ المؤالفِ مِنْ أَنَّهَا (عَلَیْهَا السَّلام) أَوْصَتْ إِلی أمیرِالمُؤمِنِینَ (عَلَیهِ السَّلام) أنْ یَدْفَنُها لَیْلاً لِئَلا یُصَلَّی عَلَیْها مِنْ آذاها وَ مَنَعْها میراثِهَا مِنْ أبیها (صَلَّی اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ)؛
علّت مخفی بودن محلّ دفن فاطمه (سلام الله علیها) آن گونه که مخالف و موافق نقل کرده اند این است که آن حضرت به امیرمؤمنان (علیه السلام) سفارش کرد تا او را شبانه دفن کند تا آنان که او را اذیّت کرده و از ارث پدرش محروم کرده بودند، بر وی نماز نخوانند.(۶)
بنابراین با توجّه به مطالبی که عرض شد، علّت مخفی ماندن قبر آن حضرت را می توان در امور زیر خلاصه کرد:
۱٫ اینکه، دشمنان و غاصبان حقّ آن مظلومه به قبر آن حضرت دسترسی نداشته باشند تا روزی درصدد نبش آن برنیایند؛
۲٫ اینکه، خود آن حضرت خواستند که شبانه و مخفیانه، دفن شوند که به تبع آن قبرشان مخفی بماند؛
۳٫ با توجّه به محتوای وصیّت ایشان در مورد دفن آن حضرت؛ می توان گفت که می خواستند با این کار، افکار عمومی را بیدار کرده و مردم را نسبت به ظلم حکّام زمانشان نسبت به ایشان و علی (علیه السلام)، آگاه سازند. بنابراین این سؤال را که چرا قبر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) مخفی ماند؟ برای همیشه در اذهان مردم زنده نگه دارند. در پایان نقل یک قضیه خالی از لطف نیست: مرحوم آیت الله مرعشی نجفی (ره) از پدر بزرگوارش، مرحوم
حاج سیّد محمود مرعشی نقل می کردند که آن مرحوم درصدد بود که به هر وسیله ای که ممکن باشد، محلّ دفن حضرت زهرا (سلام الله علیها) را به دست آورد، به این منظور ختم مجرّبی را آغاز می کند و چهل شب آن را ادامه می دهد تا در شب چهلم به خدمت حضرت باقر (علیه السلام) یا حضرت صادق (علیه السلام) شرفیاب می شود، امام (علیه السلام) به ایشان می فرمایند:
«علیک بکریمه اهل البیت؛ به دامن کریمه اهل بیت پناه ببرید.»
عرض می کند: بلی من هم این ختم را برای این منظور گرفته ام که قبر شریف بی بی را دقیقاً بدانم و به زیارتش بروم.
امام (علیه السلام) فرمودند: «منظور من قبر شریف حضرت معصومه (سلام الله علیها) در قم می باشد.» سپس ادامه داد:
«برای مصالحی خداوند اراده فرموده که محلّ دفن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) همواره مخفی بماند و بنابراین قبر حضرت معصومه (سلام الله علیها) را تجلّی گاه قبر آن حضرت قرار داده است. هر جلال و جبروتی که برای قبر شریف حضرت زهرا (سلام الله علیها) مقدّر بود، خداوند متعال همان جلال و جبروت را بر قبر مطهّر حضرت معصومه (سلام الله علیها) قرار داده است.»(۷)
************************************
پی نوشت ها:
۱٫ حجّت الله النجفی الرّضوی الامیری، احتجاج الزّهرا فاطمه، انتشارات فروزان، چاپ دوم، ص ۲۱۰.
۲٫ خشاوی، شهین، زندگانی سیاسی حضرت زهرا(سلام الله علیها)، تهران، نشر عابد، چاپ اول، ۱۳۷۸، ص ۲۸۰.
۳٫ عاملی، سیّد جعفر مرتضی، رنج های زهرا(سلام الله علیها)، ترجمه محمّد سپهری، قم، نشر ایّام، چاپ اوّل، ۱۳۷۸، ص ۲۲۱.
۴٫ مجلسی، محمّدباقر، بحارالأنوار، ترجمه محمّدجواد نجفی، انتشارات اسلامیه، ۱۳۵۴، جلد دهم، ص ۱۹۵.
۵٫ الصدوق، أبو جعفر محمّد بن علی بن الحسین (متوّفای۳۸۱هـ)، علل الشرایع، ج ۱، ص۱۸۵، تحقیق: السید محمّد صادق بحر العلوم، ناشر: منشورات المکتبه الحیدریه ومطبعتها – النجف الأشرف، ۱۳۸۵ – ۱۹۶۶ م.
۶٫ الموسوی العاملی، السید محمّد بن علی (متوفای۱۰۰۹هـ)، مدارک الأحکام فی شرح شرائع الاسلام، ج ۸، ص۲۷۹، نشر و تحقیق مؤسسه آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث، الطبعه: الأولی، ۱۴۱۰هـ).
۷٫ کریمه اهل بیت، صص ۴۳ ـ ۴۵٫ این داستان را مرحوم آیت الله مرعشی چندین بار در ملاقات های اینجانب (علی اکبر مهدی پور) با ایشان از پدر بزرگوارشان نقل کرده اند.

منبع : مجله موعود بهمن ماه سال ۱۳۹۱ شماره ۱۳۵ 

پاسخ دادن

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.