دریافت کد حدیث تصادفی

جبرئیل و میکائیل، خادمان امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام

فتح خیبر و کشتن پهلوانی همچون عمرو بن عبدود، یکی از افتخارات بی ‌بدیل امیرمؤمنان (صلوات الله علیه) به شمار می‌رود. ارزش این افتخار زمانی روشن می‌شود که بدانیم جبرئیل و میکائیل دو فرشته مقرب درگاه خداوند در این جنگ در خدمت امیر مؤمنان علیه السلام بوده‌اند و با ایشان همکاری می‌کرده‌اند.
احمد بن حنبل از ائمه اهل سقیفه و دشمنان مکتب اهل بیت علیهم السلام در مسند خود با سند صحیح این چنین نقل کرده است:

۱۷۱۹- حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا وَکِیعٌ عن شَرِیکٍ عن أبی إِسْحَاقَ عن هُبَیْرَهَ خَطَبَنَا الْحَسَنُ بن عَلِىٍّ رضی الله عنه فقال لقد فارقکم رَجُلٌ بِالأَمْسِ لم یَسْبِقْهُ الأَوَّلُونَ بِعَلْمٍ وَلاَ یُدْرِکُهُ الآخِرُونَ کان رسول اللَّهِ صلى الله علیه وسلم یَبْعَثُهُ بِالرَّایَهِ جِبْرِیلُ عن یَمِینِهِ وَمِیکَائِیلُ عن شِمَالِهِ لاَ یَنْصَرِفُ حتى یُفْتَحَ له.

از هبیره نقل شده است که حسن بن علی (علیهما السلام) خطبه خواند و فرمود: شما دیشب مردی را از دست دادید که گذشتگان از او پیشی نگرفتند و آیندگان نیز به او نخواهند رسید. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پرچم را به دست او داد؛ در حالی که جبرئیل از طرف راست و میکائیل از طرف چپ آن حضرت را همراهی می کردند، او باز نمی‌گشت؛ مگر این که فتح و پیروزی نصیبش می‌شد.

احمد محمد شاکر، محقق کتاب مسند احمد سند این روایت را صحیح دانسته است.

منبع : مسند أحمد بن حنبل، جلد ۲، صفحه ۳۴۴، حدیث ۱۷۱۹، طبع دار الحدیث

پاسخ دادن

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.