دریافت کد حدیث تصادفی

روز عرفه چه روزی است و چکار کنیم که نهایت استفاده را از آن ببریم؟

روز عرفه چه روزی است و چکار کنیم که نهایت استفاده را از آن ببریم؟

arafe-L

اگر ما می توانستیم ارزش این روز را فهمیده و باور کنیم ، یک لحظه از آن را از دست نمی دادیم . روز عرفه یکی از روزهای رحمت ویژه و خاص الهی است . در این روز شیطان خیلی خشمگین است . چون آغوش خدا باز است ومشتاق هر کسی است که به هر بهانه ای بازگردد . برای اینکه عظمت روز عرفه تا حدی درک شود یک روایت از امام صادق (ع) می خوانم . همگی ما برای ماه رحمت ، ماه رمضان را مثال می زنیم. که در شب های قدرآن ، صفحه ی زندگی عده زیادی از انسان ها از شقاوت به سعادت رقم می خورد .

امام صادق (ع) فرمود: اگر کسی با وجود ماه مبارک رمضان به این اقیانوس وارد شده و تشنه بازگشت ومورد مغفرت واقع نشد . دیگر نمی تواند جبران کند مگر در روز عرفه.

یعنی یک روز در مقابل یک ماه است . ایشان نفرموده اند مگر کسی که صحرای عرفات را درک کند . بلکه فرموده اند این روز را درک کند . یعنی حتی اگر فرد در صحرای عرفات هم نباشد ، اما بتواند این روز را درک کند . این یک روز جبران آن یک ماهی است که از دست داده است . روز عرفه سه یا چهار عمل مهم دارد . غسل و روزه در این روزسفارش شده است . اما مهمتراز همه دو عمل است . یکی دعا و دیگری زیارت امام حسین (ع) است .

امام صادق (ع) فرمودند که روز عرفه روز دعا است .

مرحوم ملکی تبریزی می فرماید: با اینکه روزه در روز عرفه با توجه به روایات ، کفاره ی نود سال است . اما اگر باعث ضعف کسی می شود و باعث می شود که نتواند دعا کند ، روزه نگیرد. حتماً لازم نیست که کسی در مراسم دعا شرکت کرده و در جمع باشد. و حتماً دعای خاص امام حسین (ع) که در مفاتیح است را بخواند . هر دعایی بکند فرقی نمی کند .

امام صادق(ع) فرمود : هرچه دلتان می خواهد بگویید فقط دعا کنید . یعنی فقط ارتباط خود را باخدا برقرار کنید . اگر شما خدا را بخواهید ، معلوم می شود که خدا طالب شما بوده است . گر خدا خواهد که ما را یاری کند ، میلمان را جانب زاری کند . خدا هر کسی را طلب کند ، در این روز به دعا و اشک می نشیند .

یک جوانی سابقه ی خوبی نداشت اما مکه نصیب او شد . زمانی که وارد مسجد الاحرام شد و دید سیل جمعیت پروانه وار به دور خانه خدا می چرخند . بغض گلوی او را گرفت . اما چون سابقه ی خوبی نداشت ، وقتی خواست با خدا صحبت کند اینطور گفت : خدایا من خیلی بلد نیستم با تو صحبت کنم . در تهران وقتی نخود و لوبیا می خرند با نخاله ها و آشغال ها در هم می خرند . ما را هم با این حجاج خوب خود در هم قبول کن . این دعا ها خیلی زیبا است .

انسان با زبان خود هم می تواند دعا کند . اما اگر کسی توفیق پیدا کرد ، بهترین دعای این روز، دعای اباعبدالله الحسین در صحرای عرفات است . این دعا طولانی است اما یاران امام حسین (ع) می گفتند که ایشان از ابتدا تا انتهای دعا اشک می ریختند . این دعا یک دوره توحید است . اگر حتی کسی فقط ترجمه ی آن را هم بخواند و توجه داشته باشد یک دوره خدا شناسی را گذرانده است . دعای کسانی است که نعمت های خدا را می بینند .

امام حسین (ع) با تمام وجود می گوید: خدایا ، با گوشت ، خون ، رگ و تمام اعضاء بدن خود اگر بخواهم شکر یک نعمت تو را بگویم ، نمی توانم . یعنی این دعا انسان را به شکر ، حمد وخضوع در مقابل خدا وا می دارد . بخصوص دعا برای دیگران را فراموش نکنید . در اصول کافی آمده که من در عرفات بودم و شاگرد امام کاظم (ع) را دیدم . نزد ایشان رفته و دیدم که با چه حالی اشک می ریزد . مزاحم او نشدم . وقتی که مراسم تمام شد به دنبال او رفتم . به او گفتم خیلی حال خوشی داشتید . گفت: ابراهیم ، امروز یک دعا برای خودم نکردم . از مولای خود امام کاظم (ع) شنیدم که فرمود: اگر کسی برای برادر دینی خود در پشت سر او دعایی بکند ، صد هزار برابر به خود او بازمی گردد. من نخواستم صد هزار را از دست داده و یکی بگیرم . بنابراین برای یکدیگر دعا کنیم تا صد هزار را بدست بیاوریم . امام صادق (ع) فرمود که خدا اول به زائرین امام حسین (ع) نگاه می کند ، بعد به صحرای عرفات. چون اگر مکه ای است ، زمرم ، صفا و مروه و منایی است به برکت کربلای امام حسین (ع) است .

ما می توانیم زیارت امام حسین (ع) را از راه دور بخوانیم . در هر مناسبتی چه در عید و چه در عزا گفته شده که اول به سراغ زیارت امام حسین (ع) بروید . چون ما هرچه داریم به برکت آن سری است که به بالای نیزه ها رفت .

امیدوارم به حق ابا عبدالله (ع) امروز همه ی ما را مشمول لطف و عنایت های خاص خود که به بندگان خوب خود عطا می کند ، بفرماید

پاسخ دادن

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.