دریافت کد حدیث تصادفی

فضایلی بی همتا در منقبت حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام

دوستی امیرالمومنین(علیه السلام)

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته.
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی علیه السلام را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد. 
مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌، ج‌ ۹، ص‌ ۱۳۲
 

سلوک امیرالمومنین (علیه السلام)
رسول خدا صلی الله علیه وآله به عمار یاسر فرمود:”یا عمار…وان سلک الناس کلهم وادیا و سلک علی وادیا فاسلک وادی علی وخل عن الناس…”.
یا عمار ! اگر تمام مردم دنیا به راهی می روند و علی تنها از راه دیگری می رود پس تو به راهی بروکه علی می رود و مردم را رها کن.
ای عمار!  علی تو را از هدایت بر نگرداند و تو را به سوی هلاکت نمی برد. ای عمار! اطاعت علی اطاعت از من است و اطاعت من،اطاعت خداست.
ینابیع الموده، باب ۴۳ – مناقب خوارزمی، ص۱۹۳، ح۲۳۲
 
عاقد بهشتیان
ابوحمزه ثمالی می گوید: امام باقر علیه السلام فرمود: ابا حمزه ! علی علیه السلام را فروتر از آن مقامی که خداوند قرارش داده نیاورید واو را فراتر از آنجا که خدایش گذارده ننهید همین فضیلت برای علی علیه السلام بس که با مرتدان وافراد از ایمان برگشته به مقاتله پردازد و اهل بهشت را باهم پیوند دهد”و ان یزوج اهل الجنه”.
امالی شیخ مفید، ص۲۰
 
اثرقطعی ولایت
وفی شواهد التنزیل، ج۱، ص۴۲۶ و ۵۲۷ به سند عن جابر قال رسول الله صل الله علیه وآله: یاعلی لو ان امتی صاموا حتی صاروا کالاوتاد حتی صاروا کالحنایا ثم ابغضوک لاکبهم الله علی مناخرهم فی النار.
رسول خدا صل الله علیه وآله فرمود: یاعلی! علیه السلام اگرامت من آنقدر روزه بگیرندکه مانند میخ ها باریک شوند وآنقدر نمازبخوانند که مانند کمان خمیده گردند وپس از آن با تو دشمن باشند خداوند آن ها را با صورت به آتش افکند.

فضایل بی نهایت 
خوارزمی در مناقب این روایت را از پیامبرصلی الله علیه وآله به نقل از عمر بن خطاب آورده: «لو انّ الریاض اقلام والبحر مداد والجن حساب والانس کتاب ما احصوا فضایل علی بن ابیطالب علیه السلام».
اگر درختان قلم شوند و دریا مرکب وجنیان حساب کننده وآدمیان نویسنده، نمی توانند فضایل علی بن ابیطالب علیه السلام را شمارش کنند. 

امام الحکماء
عبّدالله بن عبّاس می گوید: نزد پیامبرصلی الله علیه وآله بودم که درباره امام علی علیه السلام از حضرت سؤال شد پیامبرصلی الله علیه و آله پاسخ فرمود:«قسمه الحکمه عشره اجزاء فاعطی علی تسعه اجزاء واعطی الناس جزء واحداً».
دانش وحکمت به ده قسمت شده است نه قسمت آن به علی داده شده ویک قسمت باقی آن به همه مردم.
شواهدالتنزیل، ج۱، ح۱۴۶
 
وفات حضرت ام البنین سلام الله
السلام علیکِ یا امّ العباس یا ام البنین سلام الله 
زین‏ الدین عاملی، معروف به شهید ثانی درباره حضرت ام ‏البنین سلام الله می‌‏گوید: ام ‏البنین از بانوان با معرفت و پر فضیلت بود. نسبت به خاندان نبوت، محبت و دلبستگی خالص و شدید داشت و خود را وقف خدمت به آن‏ها کرده بود. خاندان نبوت نیز برای او جایگاه والایی قائل بودند و به او احترام ویژه می ‌گذاشتد. در روزهای عید، به احترام او به محضرش می‌رفتند و به ایشان ادای احترام می‌کردند.
 ستاره درخشان مدینه حضرت ام البنین علیهاالسّلام، ص۷

نهایت مظلومیت
  امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام فرمودند: به اندازهء سنگها و کلوخ ها ستم دیده ام.
شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج۱۰، ص۲۸۶

مظلومی تنها
حضرت محمد صلی الله علیه و آاله فرمودند: ای علی! تنها مظلوم عالم پس از من تویی، وای به حال آن که علیه تو بجنگد و خوشا به حال آنکس که در رکابت بجنگد، ای علی! پس از من، تو به کلام من واز زبان من سخن می گویی، پس وای به حال کسی که سخن تو را نپذیرد و خوشا به حال آنکه سخنت را بپذیرد. ای علی! تو پس ازمن سرور این امت، امام آنان وخلیفه من در میان ایشان هستی؛ هر کس از تو جدا شد در رستاخیز از من جدا باشد و آنکه با تو باشد در قیامت با من خواهد بود….۱
جماعت جمل که به جنگ با امام علی علیه السلام برخاستند ومنشأ به شهادت رسیدن ۵۰۰۰ نفر از اصحاب امیر المؤمنین علیه السلام و باعث کشته شدن ۱۳هزار نفر از اصحاب وطرفداران طلحه وزبیر شدند در فردای قیامت به رسول خدا صلی الله علیه و آله چه پاسخی خواهند داد؟
۱.عیون اخبار الرضا علیه السلام ج۱، ص۳۰۲
 
انا انزلناه فی لیله القدر
مفضّل بن عمر می گوید: در محضر امام صادق علیه السلام از آیه مبارکه: انا انزلناه فی لیله القدر سخن به میان آمد. امام فرمود: چقدر برتری آن بر سوره های دیگر آشکار است.
گوید عرضه داشتم: برتری آن چه می باشد؟
فرمود: در آن شب ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام نازل شده است. 
گفتم: در شب قدری که ما آن را در ماه رمضان امید داریم ؟
فرمود: آری شبی که در آن شب، آسمان ها و زمین اندازه گیری شده و ولایت امیرالمؤمنین علیه ا لسلام در آن تقدیر و معین شده است.
معانی الاخبار،ج۲،ص۲۵۱

شیطان آب دهان برچهره او انداخت
شیخ صدوق روایت کرده از ابن عباس و او از حضرت رسول صلی الله علیه وآله که آن حضرت فرمود: شکّ کننده در فضل علی بن ابیطالب علیه السلام روز قیامت در حالی از قبر خود بر انگیخته می شود که در گردن او حلقه ای از آتش باشد ودر آن حلقه سیصد شعبه وجود دارد که بر هر شعبه ای از آن شیطانی وجود دارد که در روی او آب دهن می افکند.۱
 لذا در روایات متعددبر اعتقاد افضلیت علی علیه السلام تصریح شده است ودر روایتی پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید: علی خیر البشر من ابی فقد کفر”۲
۱-بحارالانوار- ج۷- ص۲۱۱
۲-من لا یحضر الفقیه- حدیث۴۷۴۴

 

ازچه چیزسوال می کنند
آلوسی بغدادی عالم[متعصّب] سنی درتفسیرخود(روح المعانی) جلد۲۳، ص۷۴، در ذیل آیه شریفه : وقفوهم انهم مسئولون: نگاه داریدشان که مسئولند. آورده: نزدیک ترین این اقوال به صحت این است که درآن روز(قیامت) ازاعمال(انسان) می پرسند ودر راس آنها لا اله الا الله است و از مهم ترین آن ها ولایت علی کرم الله وجهه است.

شناخت حق عترت
«من لم یعرف حق عترتی من الانصار و العرب فهو لاحد ثلاث اما منافق و اما ولد زانیه و اما امرؤ حملت به امه فی غیر طهر»
کسی که حق عترت مرا ازانصار و عرب نشناسد پس او یکی از سه چیز خواهد بود. یا منافق است یا ولد زنا است یا ولد حیض است.
صواعق المحرقه،ص۱۷۲ وینابیع الموده ج۲،ص۴۵۹

اهمیت خلافت امیرالمومنین
خوارزمی درکتاب مناقب خود آورده است که رسول خدا صلّی الله علیه  و فرمودند:
کسی که بعد از من در امر خلافت با علیّ علیه السلام منازعه کند کافر است و محارب با خدا و رسول است.

سفارش حضرت رسول الله الاعظم(ص) نسبت به حضرت امیرالمؤمنین(ع) 
ابن عباس می گوید:از عمر بن خطاب شنیدم که گفت:نام علی سلام الله را به بدی نبرید من از رسول خدا صلی الله علیه وآله درباره او اموری را شنیده ام که یکی از آنها در «آل خطّاب» بود که برای من محبوب تر است از آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند. سپس افزود: روزی من وابوبکر ابو عبیده با جمعی از یاران رسول خدا صلی الله علیه وآله به در خانه امّ سلمه رسیدیم و علی سلام الله بر در خانه ایستاده بود. گفتیم: پیامبر را می خواهیم. علی سلام الله فرمود: الآن بیرون می آید. پیامبرخدا صلی الله علیه وآله بیرون آمد به سوی او رفتیم تکیه بر علی بن ابی طالب سلام الله کرد و با دست بر شانه او زد و فرمود: ای علی! با تو به مخاصمه برمی خیزند، امّا تو نخستین کسی هستی که ایمان آوردی و از همه به ایام الله داناتری ونسبت به عهد الهی باوفاتری از همه بهتر تقسیم عادلانه می کنی و به نسبت به رعیت «مردم» از همه مهربان تری و مصیبت تو از همه بزرگ تر است.
کنزالعمال ، ج۳، ص۱۱۷

طاق ابروی تو را قبله عشقم بگزیدم
“اللهم نوّر قلوبنا بمحبّه امیر المؤمنین و الأئمه علیه السلام”
خداوندا! قلب های ما را به نور محبت علی ابن ابیطالب و ائمه معصومین علیهم السلام روشنی بخش.

چهره ی امیرالمؤمنین(ع)
عایشه می گوید: پدرم ابوبکر را دیدم که بسیار به چهره علی بن ابی نگاه می کند. گفتم چراتو زیاد به چهره علی نگاه می کنی؟
گفت: دخترم از رسول خدا شنیدم، فرمود: نظرکردن به چهره علی علیه السلام عبادت است.
تاریخ خلفاء سیوطی، ص۱۷۲

فضایل امیرالمؤمنین(ع) عیر قابل شمارش اند
مردی از ابن عباس پرسید: به راستی چقدر فضائل علی علیه السلام زیاد است فکر می کنم این فضائل به سه هزار رسیده باشد؟
ابن عباس درجواب به او گفت: فضائل علی علیه السلام به سی هزار نزدیک تر است نه به سه هزار. اگردرخت ها قلم شوند و دریاها مرکب و جن و انس نویسند نمی توانند فضائل علی علیه السلام را شمارش کنند.
تذکره الخواص، نوشته ابن جوزی، ص۱۳
 
افصح جمیع فصحاء و بلغا عالم
عزالدین عبدالحمید بن محمد بن الحسین بن ابی الحدید مدائنی از اکابر علمای اهل سنت معتزلی مذهب که درسال ۵۸۶ ه متولد در سال ۶۵۵ ه دربغداد فوت نمود. شارح کتاب شریف نهج البلاغه است». او می گوید: فضائل آن جناب -حضرت علی بن ابیطالب سلام الله- به حدی است که معترض ذکر و بیان اوگردیدن سماجت است. او در جواب شخصی از اهل سنت که طعن بر آن حضرت زده است، پاسخ می دهد اتفاق همه فصحاء است که علی بن ابیطالب سلام الله افصح جمعیع فصحاء و بلغا عالم بوده است وهرگاه جمعیع فصحاء عالم جمع شوند قدرت ندارند که عشری از اعشاز فضائل آن را بیان کنند.
شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج۱، ص۱۶

عبادتی بی نظیر
عن عایشه قالت: قال رسول الله صل الله علیه و آله ذکر علی علیه السلام عباده.

عایشه روایت کرده که رسول خدافرمود: یاد نمودن علی علیه السلام  عبادت است.
 مناقب ابن المغازلی، متوفی۴۸۳، ص۲۰۶، خوارزمی فی مناقب: ص۲۵۲
إبن کثیر فی البدایه، ج۷، ص۳۵۷

این هم مظلومیتی مضاعف!!
احنف بن مالک که از یاران امام علی(ع) است در جریان جنگ جمل به حضور امام(ع) آمد و پرسید: قبیله به من می گوید: اگر علی پیروز شود(دربصره) مردان را می کشد و زنان را به اسارت می گیرد آیا چنین است؟ امام مهربانی ها علی بن ابیطالب(ع) فرمود: از مثل من نباید ترسید.
علت این سوال آن بود که طلحه و زبیر هنگام جنگ به مردم بصره اعلام کرده بودند: اگر علی بر شما پیروز شود چنین خواهد کرد وبا این شایعه وتهمت مردم رابر علیه امام شوراندند، ولی امام علی(ع) پس از پیروزی برخلاف شایعات آن دو ملعون، همه را بخشید.
کلبی می گوید: از ابی صالح پرسیدم: چگونه علی(ع) از اهل بصره صرفنظر کرد؟ در پاسخم گفت:همان گونه که پیغمبر با اهل مکّه رفتار کرد، زیرا دوست داشت آنها هدایت شوند.
شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج۱، ص۲۴۷

پاسخ گوی تمام پرسش ها
سعید بن مسیب می گوید: هیچ کس جز علی(ع) نمی تواند جمله:”هر آنچه می خواهید از من بپرسید “را بگوید.
الاستیعاب، ج۳، ص۲۰۶

اتمام حجتی عجیب
رسول خدا(ص) رحلت کرد و ابوبکر بر مسند خلافت نشست روزی علی(ع) ابوبکر را دید و به او فرمود ای ابوبکر قرآن می فرماید: و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون : ای پیامبر هرگز گمان مبرآن ها که در راه خدا کشته شدند مردگانند، بلکه آن ها زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند.
ومن گواهی می دهم که محمدرسول الله شهید از دنیا رفت، سوگندبه خدا آن حضرت نزد تو می آید و یقین کن، چرا که شیطان نمی تواند خود را به صورت آن حضرت در آورد.
آنگاه حضرت علی دست ابوبکر را گرفت و پیامبر را به او نشان داد؛ پیامبر به ابوبکر فرمود: یا ابابکر آمنوا باحد عشر من ولده، انهم مثلی الا نبوه و تب الی الله مما یدک، فانه لا حق لک فیه؛ ای ابوبکر به امامت علی و یازده فرزندش ایمان بیاور، آن ها در(مقام رهبری ودروجوب اطاعت ازآنها) مانند من هستند فقط مقام نبوت ندارند از آنچه در دست گرفته ای در پیشگاه خدا توبه کن زیرا تو درآن مقام حقی نداری؛ سپس پیامبر رفت ودیده نشد.
اختصاص شیخ مفید؛  اصول کافی، ج،۱ ص۵۳۳؛ بصائرالدرجات، ص۲۸۰، باب۵؛  بحارالانوار، ج۲۵، ص۵۱، باب۳

مقامات ممتار حضرت امیرالمؤمنین(ع)
محمد بن عباس ازجابرانصاری روایت کرده است که گفت: حضور پیغمبر (صلِّی الله علیه و آله و سلّم) ذکر بهشت شد. فرمود: اول کسی که داخل بهشت می شود علی(علیه السّلام) است. ابودجانه عرض کرد: ای رسول خدا آیا بهشت برپیغمبرحرام است تا قبل از اینکه امیرالمومنین داخل آن شود؟ فرمود: بلی، مگر نمی دانی برای خداوند پرچم و عمودیست از نورکه خلق نموده آن را دو هزار سال قبل پیش ازآن که آسمان ها وزمین را بیافریند و برآن نوشته شده:لا اله الا لله محمد رسول الله، آل محمد خیر البریه و علی صاحب اللواء وامام القوم . حضرت علی فرمود: الحمدالله الذی هدانا بک یا رسول الله و شرفنا بک. پیامبرفرمود: یا علی به دوستانت بشارت ده که کسی نیست که تو را دوست بدارد مگر آنکه خداوند او را در قیامت با ما محشور نماید….
بحار الانوار، ج۸، ص۶

کلام الله الناطق
امیرالمؤمنین(ع): من کلام گویای خداهستم.
بحارالانوار، ۶۷۹، ص۱۹۹

منقبتی بی نظیر
مرحوم مجلسی دربحارالانوار از عمر بن خطاب آورده که او گفت: به خدا سوگند من چهل انگشتر درحال رکوع صدقه داده ام تا آنچه درباره علی ابن ابیطالب نازل شد بر من نیز نازل شود، ولی چیزی نازل نشد.

علی(علیه السلام) مظلوم است
ابوالفرج اصفهانی در آخر مقاتل الطالبین آورده که: “لما ان جاء عایشه قتل امیرالمومنین علی(ع) سجدت”.
وقتی خبر شهادت امام علی(ع) بر عایشه رسید، سجده کرد.

منکر ولایت
جبرئیل بر رسول خدا -ص- وارد شد و فرمود: یا محمد! خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید: هفت آسمان و هر آنچه که درآنهاست آفریدم و در هفت زمین و آنچه که بر روی آن است جایی عظیم تر از رکن و مقام نیافریدم اگر بنده ای ازروزی که آسمان و زمین را آفریدم در آنجا مرا بخواند ولی منکر ولایت علی (علیه السّلام)باشد روزی که مرا ملاقات کند او را به صورت در جهنم خواهم انداخت .
جواهرالسنیه شیخ حر عاملی، باب امیرالمؤمنین، ص۴۹۹

پاسخ دادن

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.