دریافت کد حدیث تصادفی

ولادت امیرمؤمنان (علیه السلام) در کعبه از مصادر اهل سنت

۱٫ حاکم نیشابوری (۴۰۵هـ) :
«فقد تواترت الأخبار أن فاطمه بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبه».
روایات متواترى وارد شده که فاطمه بنت اسد ، امیرمؤمنان على بن ابى طالب – کرم الله وجهه – را در داخل کعبه به دنیا آورده است .
۲ . سبط ابن جوزی (متوفای ۶۵۴هـ) :
وروی أن فاطمه بنت أسد کانت تطوف بالبیت وهی حامل بعلی (ع) فضربها الطلق ففتح لها باب الکعبه فدخلت فوضتعه فیها .
روایت شده است که فاطمه بنت أسد ، در حالی که باردار بود ، خانه خدا را طواف می‌کرد ، درد زایمان او را فراگرفت ، در خانه کعبه به روی او باز شد ، پس داخل خانه کعبه شد و فرزندش را به دنیا آ‌ورد .
۳ . مسعودی (متوفای۳۴۶هـ) :
علی بن الحسین مسعودی ، مورخ و ادیب مشهور شافعی مذهب درباره ولادت امیرمؤمنان علیه السلام در خانه کعبه می گوید :
وکان مولده فی الکَعبه .
محل تولد علی علیه السلام ، خانه کعبه است .
۴٫ فاکهی در اخبار مکه
وأول من ولد فی الکعبه من بنی هاشم من المهاجرین : علی بن أبی طالب ـ رضی الله عنه ـ .
 نخستین کسی از بنی هاشم و مهاجرین در کعبه به دنیا آمد، علی بن أبی طالب رضی الله عنه بود.
۵ . صفوری شافعی
ورأیت فی الفصول المهمه فی معرفه الأئمه بمکه المشرفه شرفها الله تعالی لأبی الحسن المالکی أن علیا ولدته امه بجوف الکعبه شرفها الله تعالی وهی فضیله خصه الله تعالی بها وذلک أن فاطمه بنت أسد رضی الله عنها أصابها شده الطلق فأدخلها أبوطالب الی الکعبه فطلقت طلقه واحده فوضعته یوم الجمعه فی رجب سنه ثلاثین من عام الفیل…
در کتاب فصول المهمه فی معرفه الأئمه بمکۀ المشرفه که نویسنده آن ابو الحسن مالکی بود دیدم که مادر علی (علیه السلام) او را در داخل کعبه به دنیا آورده است و این فضیلتی است که خداوند تنها به او داده است . داستان از این قرار است که فاطمه دختر أسد رضی الله عنها درد زایمان گرفت، ابوطالب او را به داخل کعبه برد، و با یک بار درد زایمان بچه را به دنیا آورد . این ولادت در روز جمعه ۱۳ رجب سال سیم از عام الفیل اتفاق افتاد.
۶٫ الشیخ أبو زکریا الأزدی
وکان ولد فی الکعبه ولم یولد فیها خلیفه غیر أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب علیه السلام .
آن حضرت در کعبه به دنیا آمد ، هیچ یک از خلفا غیر از امیرمؤمنان علی بن أبی طالب کسی دیگری در کعبه به دنیا نیامده است.
۷٫ ابن صباغ مالکی (۸۵۵ هـ) :
ولد علی (علیه السلام) بمکه المشرفه بداخل البیت الحرام فی یوم الجمعه الثالث عشر من شهر الله الأصم رجب الفرد سنه ثلاثین من عام الفیل قبل الهجره بثلاث وعشرین سنه ، وقیل بخمس وعشرین ، وقبل المبعث باثنی عشره سنه ، وقیل بعشر سنین . ولم یولد فی البیت الحرام قبله أحد سواه ، وهی فضیله خصه الله تعالى بها إجلالا له وإعلاء لمرتبته وإظهارا لتکرمته .
على علیه السلام در مکه مشرفه در داخل بیت الحرام ( کعبه ) در روز جمعه سیزدهم ماه خدا یعنى ماه رجب سال سى ام عام الفیل و بیست و سه سال پیش از هجرت به دنیا آمد … پیش از او هیچ کس در کعبه متولد نشد ، و این فضیلتى است که خداوند به جهت بزرگداشت و بالا بردن مقام و اظهار کرامت او مخصوص حضرتش گردانیده است .

۸ . گنجی شافعی (متوفای ۶۵۸هـ) :
و حافظ گنجی شافعی در کفایه‌ الطالب می گوید :
«ولد أمیرالمؤمنین علی بن أبی طالب بمکه فی بیت الله الحرام لیله الجمعه لثلاث عشره لیله خلت من رجب سنه ثلاثین من عام الفیل ولم یولد قبله ولا بعده مولود فی بیت الله الحرام سواه إکراما له بذلک ، وإجلالا لمحله فی التعظیم .
امیرمؤمنان علیه السلام شب جمعه سیزده رجب ، سال سیم بعد از واقعه عام الفیل در داخل خانه خدا به دنیا آمد . کسی پیش از آن حضرت و بعد از آن در داخل خانه کعبه به دنیا نیامده است و این از فضائل اختصاصی آن حضرت است که خداوند به جهت بزرگداشت مقام او عطا کرده است .

منبع : گروه پاسخ به شبهات مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)

پاسخ دادن

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.